Název článku: LAS HURDES - Španělsko

Datum: 12. 2. 2011 23.51 | Autor: Kája R209Vltava@seznam.cz | 914× | Kategorie: Cestujeme po Evropě | Komentáře: 0Las Hurdes je „zapadlý“ region v nejsevernějším kousku Extremadury. Dalo by se říci, že jeden z nejtvrdších koutů země. V dnešní době ho tvoří pět obcí a 43 vesnic, ale čtyři z nich jsou už opuštěné. Hustota zalidnění kraje je přibližně devětkrát menší než celošpanělský průměr (11 obyvatel / km). To zřejmě kvůli špatným podmínkám, které tady jsou, a malým příležitostem. Navíc oblast trápí rychlé stárnutí populace. Některé vesnice jsou stále v hluboké recesi. Bída v této krajině je dána už historicky, protože byla izolována od okolního světa a přes tvrdé podmínky se musela soustředit na soběstačnost i přes neúrodnou půdu. „Ekonomika“ je založena na přírodních produktech jako med, olivy, brambory atd. Oproti minulosti se už situace zlepšila, hlavně díky alespoň nějakému venkovskému cestovnímu ruchu, ale stále to není dobré.

Oblast proslavil v roce 1933 španělský režisér Luis Buňuel, který v oblasti natočil dokument Země bez chleba. Ten šokoval veřejnost velice tvrdým a primitivním životem tamních obyvatel, který svým způsobem zaostává o mnoho let zpět. Panují tady stále feudální poměry.

Několik zajímavých (tvrdých) postřehů z dokumentu (natočen 1932):

- první cesta do oblasti byla postavena až roku 1922
- ve vesnici Aceitunilla je voda v létě vzácná, a když je, musí vesničané používat špinavou
- když dá učitel dětem chléb, musí ho jíst v jeho přítomnosti, aby jim ho nesebrali rodiče
- nejtěžší měsíce jsou květen a červen, brambory ještě nevyrostly a tak se jí nezralé třešně, lidé z nich mají průjem. Všichni muži, kteří jsou schopní práce se vydávají do Kastilie a Extremadury hledat práci na polích
- pluh tu téměř neznají, mají jen lopaty a motyky, vše se pěstuje v úzkých proužcích podél potoků
- lidé sbírají listí do pytlů, na kterých spí
- většina lidí v oblasti trpí nějakou nemocí, nejčastější je v létě malárie

na celý dokument se můžete podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=sRz_AbZV4Ik


http://www.youtube.com/watch?v=EtaJXoxrlvY


http://www.youtube.com/watch?v=4gOVVHKDMqY


Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: